דף הבית
מי אני ?
הפקות ארועים
אבחון יעוץ וטיפול
קורסים וסדנאות
גלרית תמונות
גלרית וידאו
ספר אורחים
צור קשר
עדכונים אחרונים
האתר בבניה
בקרוב....

            נרות הופי
 
  מבנה האוזן ובעיותיו

 האוזן

האוזן מורכבת משלושה חלקים עיקריים. האוזן החיצונית, האוזן התיכונה, והאוזן הפנימית. כל אחת מבצעת פעולה מסויית בתהליך השמיעה. האוזן הפנימית משחקת תפקיד חשוב בשמירה על שיווי המשקל. באופן כללי, הפרעות באוזן החיצונית אינן חמורות. האוזן התיכונה מועדת הן לזיהומים ויראליים והן בקטריאליים. הפרעות באיברים העדינים במיוחד באוזן הפנימית – שבלול האוזן וה- מבוך (לבירינת) – עלולים להיות חמורים בהרבה.

 האוזן החיצונית

 האוזן החיצונית מורכבת מה-pinna  ותעלת האוזן, המעבירה את  גלי קול במעין משפך בכיוון  עור התוף. התעלה עלולה ללקות בדלקת זיהומית, הגורמת לכאב והפרשות. קשיי שמיעה עשויים לקרות אם התעלה נסתמת בעודף שעווה המיוצרת ע"י בלוטות ceruminous cerumen הסרומן. בלוטות cerement  ממוקמות בחלק ה- cartilaginous  של האוזן. טיפות אוזניים תרופתיות עלולות לעורר אלרגית מגע באוזן החיצונית; כן יכולים לגרום לכך עגילים, stem של עדשת משקפיים ובשמים ומוצרי קוסמטיקה. Medicated

 קמט האוזן

קמט בצורת משולש על תנוך האוזן בזוית של 45  מעלות כלפי מטה בכיוון הכתף עשוי להוות אות אזהרה להתקף לב קטלני פוטנציאלי, לפי דו"חות ב"רפואה המודרנית" (47,10:126) ובז'ורנל הלב הבריטי (611,4:361). באופן מפתיע, מדענים חקרו את תופעת קמט-האוזן המדהימה מאז 1973 – ללא תוצאות חד משמעיות עד לדו"ח המחקר הזה.

במחקר האחרון, הם מצאו קמטי telltale באוזן הן אצל אנשים שמנים והן אצל רזים אשר מתו מהתקפי לב פתאומיים, כך שמשקל לא הווה גורם.

המכנה המשותף היה מוות פתאומי, לעתים קרובות אצל אנשים שלא ידעו עד כמה חולים הם היו.

במחקר הנוכחי, חוקרים בחרו באופן אקראי 303 אנשים שסיבת המוות שלהם היתה בלתי ידועה לפני נתיחת  הגופה. הם מצאו קמט בצורת משולש אצל 72 אחוזים מהגברים שמתו ואצל 67 אחוזים מהנשים.

גברים עם קמט באוזן היו ב55- אחוזים צפויים יותר למות ממחלות לב מאשר גברים ללא קמט באוזן. הסיכון גדל אף יותר עבור נשים שאינן חולות סוכרת (1.74 פעמים יותר צפויות למות ממחלת לב). באופן מעניין, קמטים באוזן לא חזו מוות ממחלת לב אצל נשים חולות סוכרת.

אלה שיש להם קמט באוזן אינם מקבלים אותו אלא לאחר גיל 50, טוענים הדיווחים. שומן אינו נראה כגורם משפיע אם יהיה לאנשים קמט באוזן, טוענים חוקרים, משום שבאופן גס יש אותם גם לאנשים שמנים וגם לרזים במספרים שווים. אולם נראה כי אנשים עם מחלות לב מפתחים את הקמטים, ללא קשר לגילם, הם מוסיפים.

 גורם ההתרעה היה הקשר בין קמטים באוזן ומוות בלתי צפוי. אנשים רבים במחקר זה מתו באופן פתאומי מהתקפי לב, אך לא היה להם עבר של מחלת לב, אומרים החוקרים. בקבוצה זו לבדה, קמטים בתנוך האוזן  היו מבשרים גדולים של מוות פתאומי מהתקף לב מאשר גורמי סיכון ידועים כגון מחלת לב קודמת, מדווחים המחקרים. העובדה הובילה מדענים לשער שכמה רופאים עלולים להחמיץ מקרים של מחלת לב קשה בקרב אנשים בגיל העמידה וקשישים. אם זהו המקרה, עזור לעצמך על ידי בדיקת אוזניך לגילוי קמט משולש. אם יש קמט, ספר לרופא שלך עליו ועל המחקרים. הרעיון הוא לתפוס מחלת לב שלא חושדים בה כך שתוכל לקבל טיפול מתאים.

 האוזן התיכונה

האיברים העיקריים של האוזן התיכונה הם עור התוף, הממברנה המכסה את הכניסה לשקע/גומת האוזן התיכונה, ושלוש עצמות מחוברות ביניהן הידועות בתור הפטיש, הסדן והסד (עצמימים). האוזן התיכונה מחוברת לחלק האחורי של הגרון (הלוע) באמצעות חצוצרת האוזן המאפשרת מעבר בין האוזן וגומת האוזן התיכונה.. דלקות זיהומיות באוזן התיכונה otitis media – נגרמות ישירות על ידי חיידקים ווירוסים.

 האוזן הפנימית

האוזן הפנימית, הנקראת גם שבלול, (בלטינית cochlea) על שום צורתה, מורכב מחדרים מלאים בנוזל. תנועות הנוזל הזה, בתגובה למסרים מהעצמימים, מועברות דרך עצב השמע למוח, שם מושלם תהליך השמיעה. נזק לשבלול עלול להסתיים בדלקת האוזן הפנימית (רעשים באוזניים) או חירשות.

הרוב הגדול של מקרי אובדן שמיעה הם תוצאה של נזק למבנה האוזן הפנימית. תהליך ההזדקנות הטבעית הנו הגורם השכיח ביותר, אחרים כוללים בין השאר עודף חשיפה לרעש, נטילת תרופות הרעילות לאוזן, טראומה בראש וגורמים תורשתיים. במקרים כאלה, תאי השיער הזעירים בשבלול בדרך כלל נפגעים באופן תמידי. לכן, ככלל, הם אינם מטופלים באופן רפואי.

הלבירינת (מבוך) הוא קבוצה של תעלות חצי-מעגליות מלאות נוזל, השולט בשיווי המשקל. הפרעות בלבירינת כוללות דלקות ויראליות (מחלת האוזן הפנימית) ומחלת Meniere (עליה ברמת הנוזל בתעלות). שתיהן גורמות לסחרחורת ובחילה ויש לפנות לטיפול רופא.